Poradnik pierwszych zakupów, czyli jak wybrać pieluchy wielorazowe
Zakup pierwszego zestawu jest dość ciężki jak zmiana kadry piłkarskiej pół roku przed mistrzostwami. Każdy ma inne potrzeby, inne dziecko oraz inne priorytety. Chcemy pomóc wybrać pieluchy wielorazowe i przygotowaliśmy do wyboru 2 zestawy- minimum oraz komfort. Pomogą Ci się zorientować się co jest przydatne na start, jednak swój ulubiony stosik będziesz w stanie dostosować najlepiej podczas użytkowania i przetestowania wszystkich systemów.
Na sam początek, żeby nie tracić za dużo budżetu możesz robić pranie codziennie, ale pamiętaj, że pieluszki muszą jeszcze wyschnąć. Jeśli przekonasz się do systemu wielopieluchowania zobaczysz, jak Ci ulży, gdy kupisz kolejne trzy formowanki więcej i kilka tetr. 🙂
Zestaw minimum
3 otulacze dla noworodka NB, 4 otulacze dla Przytulaska o wadze do 5-13kg OS oraz 3 otulacze dla dziecka powyżej wagi 10kg OS Plus
Zestaw komfort
4-5 otulaczy dla noworodka NB, 6 otulaczy dla Przytulaska o wadze 5-13kg OS oraz 4 otulacze dla dziecka powyżej wagi 10kg OS PLUS
Otulacze to część zestawu, której nie powinienaś prać po każdym użyciu. Jeżeli nie są przemoczone lub ubrudzone wystarczy po każdym użyciu pozostawić je do wywietrzenia. Inteligentna lanolina zawarta w wełnie podczas takiego odpoczynku rozkłada mocz na sól i wodę, które mogą sobie wtedy odparować. Po takiej przerwie otulacz nie powinien mieć żadnego zapachu i jest gotowy do ponownego użycia.
Pamiętaj, że otulacz czasem oberwie dwójeczką lub gdy za długo będziecie siedzieć na tik-toku dziecko zmoczy się do skarpetek. Wtedy czeka nas pranko, więc na czas prania i suszenia mamy minus jeden otulacz. Jeżeli masz ich za mało, a akurat tego dnia nie mamy upału i nie wypada puścić Przytulaska z gołymi pośladami to zacznie się lekka panika.
PS. Otulacze mogą schnąć jedynie w temperaturze pokojowej, w żaden sposób nie powinniśmy przyśpieszać tego momentu, ponieważ wełna może zrobić nam psikusa i się sfilcować oraz skurczyć.
WKŁADY CHŁONNE
FORMOWANKI
Wkłady chłonne, czyli warstwa wewnętrzna jest to obszerny temat. W naszym sklepie rekomendujemy pieluszki tetrowe i formowanki. Na rynku jednak możesz również dostać prefoldy, ręczniczki czy wkłady własnymi rencami robione. Tak naprawdę do otulacza możesz włożyć wszystko co Ci fantazja podpowie. Polecamy produkty dedykowane, ponieważ zapewniają wysoką chłonność. Mają odpowiedni kształt dostosowany do anatomii dziecka i staranie wybrany do tego materiał.
Zestaw Minimum (jeśli maluszek mało budzi pieluszek, pranko codziennie)
15 pieluszek tetrowych 50x50cm, 15 pieluszek tetrowych 70x70cm,
3 formowanki dla noworodka NB, 3 formowanki dla dziecka o wadze 5-15kg OS
Zestaw komfort (12 pieluszek na dzień, pranko co 1,5-2 dni)
25 pieluszek tetrowych dla noworodka 50×50 cm, 25 pieluszek tetrowych 70×70
3 formowanki dla noworodka NB, 8 formowanek dla dziecka o wadze 5-15kg OS
Tetra jest moim ulubionym materiałem, ponieważ możesz go dostosować do potrzeb dziecka, dodatkowo szybko schnie. Minus- nie jest tak chłonna jak pełny zestaw formowanek z wkładami. Dodatkowo chłonność tetry musisz zwiększyć poprzez wkład chłonny. Sama tetra niestety nie wystarczy do utrzymania suchego jak pięty Cejrowskiego otulacza.
Formowanki można nazwać luksusem pieluchowania. Są ładne, zgrabne, idealne na długie wyjścia, na noce i szybką zmianę pieluszki. Dodatkowo mają zdecydowanie wyższą chłonność, co zatem idzie dłużej schną.
Warto mieć co najmniej kilka formowanek, jak spróbujesz to się przekonasz.
Najważniejsze! Ilość wkładów chłonnych powinna zależeć od tego jak często Twoje dziecko brudzi pieluszkę oraz jak często robisz pranie.
Chciałam, aby wpis był dość zwięzły, więc nie poruszyłam w nim informacji na temat wszystkich walorów produktów i różnic między nimi. Zainteresowane osoby odsyłam do naszych pozostałych artykułów.
Czuj czuj czuwaj !